Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn. Jak temu zaradzić?

Mało który mężczyzna jest w stanie przyjąć do wiadomości, że nietrzymanie moczu może dotyczyć również jego osoby. Utarło się powszechnie, że to kobiety częściej cierpią na dolegliwość nietrzymania moczu ze względu na przebyte ciąże i porody czy np. niedoleczone infekcje. Tymczasem statystki są bezlitosne. Wraz z wiekiem problem nietrzymania moczu dotyczy coraz większej liczby mężczyzn. Pierwsze kłopoty mogą pojawić się już w okresie andropauzy. Co więcej, nietrzymanie moczu u mężczyzn przyczyny niekiedy ma na tyle prozaiczne, że łatwo można je wykluczyć, by zmniejszyć problem lub wyeliminować go całkowicie.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – przyczyny

 

Tutaj trzeba nadmienić, że przyczyn nietrzymania moczu u mężczyzn może być sporo. Do takich, które najłatwiej wyeliminować należy chociażby niezdrowy tryb życia – brak ruchu, uboga dieta, spożywanie w nadmiarze dań typu fast food, cukru czy tłuszczu, stosowanie używek takich jak alkohol, papierosy czy kawa. Otyłość i nadwaga też nie sprzyjają zachowaniu kontroli w obszarze pęcherza moczowego.

 

Jeśli chodzi o nietrzymanie moczu u mężczyzn, przyczyny mogą nierzadko tkwić także w problemach z prostatą. Tak zwany przerost gruczołu krokowego może być jednym z czynników sprzyjających wystąpieniu NTM. Do takiego przerostu dochodzi zwykle w okresie andropauzy, kiedy zmniejsza się ilość testosteronu. Jest to naturalny proces, jednak powiększający się gruczoł może zaciskać się w okolicach pęcherza i cewki moczowej powodując, że mężczyzna odczuwa ciągłą potrzebę wizyty w toalecie. Oddawaniu moczu towarzyszy wrażenie nie do końca opróżnionego pęcherza, a do tego zauważalne jest słabsze ciśnienie strumienia. W takiej sytuacji należy wybrać się do lekarza.

 

Jak sobie pomóc?

 

Bezwzględnie należy stosować się do zaleceń lekarza. Takie czynności jak choćby zmiana stylu życia przyniosą korzyść całemu organizmowi, nie tylko pęcherzowi. I tak, warto na początek odstawić wszelkie używki, zwłaszcza papierosy i alkohol. Do diety należy wprowadzić pewne urozmaicenie – trzeba zadbać o to, by połowę talerza zajmowały warzywa. Po pracy warto wybrać się na spacer. Nie trzeba od razu biegać, bo nawet umiarkowana aktywność pozwoli po czasie zauważyć korzystne zmiany.

 

Warto wiedzieć, że proste ćwiczenia mięśni Kegla również mogą pomóc. To kolejna rzecz, która kojarzy się głównie z paniami, ale panowie także mogą trenować te partie mięśni. Wystarczy zaciskać je rytmicznie w kilku seriach w ciągu dnia.

 

Zanim wszystkie te działania przyniosą pozytywne efekty, warto pomyśleć o zapewnieniu sobie większego komfortu. Nietrzymanie moczu wywołuje silny dyskomfort fizyczny, a do tego wpływa na obniżenie pewności siebie. Na rynku dostępne są specjalne produkty dla panów. Mogą to być na przykład wkładki, ale nie tylko. Przy nasilonych problemach z nietrzymaniem moczu odpowiednim rozwiązaniem może się okazać bielizna chłonna. Produkty te są dyskretne, w ciemnym kolorze. Dodatkowo są bardzo cienkie i doskonale dopasowują się do kształtu męskiej anatomii. Bezpłatne próbki produktów można zamówić między innymi na tej stronie: https://www.tena.pl/mezczyzni/produkty/bezplatna-probka.

 

 

2018-09-18