Terapia falą uderzeniową – czym jest i w czym pomaga pacjentom?

Fala uderzeniowa to w fizykoterapii fala akustyczna o bardzo krótkim czasie narastania oraz dużym ciśnieniu maksymalnym. Terapia falą uderzeniową jest skutecznym zabiegiem, który jest wykorzystywany m. in. w celu leczenia bólu, stanów zapalnych oraz w celach regeneracyjnych i poprawiających funkcjonowanie tkanek. Fala uderzeniowa posiada także szerokie zastosowanie we współczesnej medycynie estetycznej i świetnie sprawdza się np. w celu redukcji cellulitu, wygładzenia blizn oraz ogólnej poprawy jędrności skóry.

Na czym polega terapia falą uderzeniową?

Według definicji, fala uderzeniowa ma za zadanie dostarczyć energię z fali akustycznej do organizmu za pośrednictwem specjalnego urządzenia przykładanego bezpośrednio do skóry pacjenta. Energia ta jest kierowana do wewnątrz ciała, co pozytywnie wpływa na zmiany chorobowe zlokalizowane zarówno w wierzchnich, jak i głębszych tkankach. Moc, czas trwania oraz głębokość penetracji fali uderzeniowej jest zawsze dostosowywana do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta, co pozwala na osiąganie za jej pomocą optymalnych efektów leczniczych.

 

Terapia falą uderzeniową jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym i nieinwazyjnym. Do jego wykonania nie jest więc konieczne znieczulenie ani przyjmowanie dodatkowych leków wspomagających zabieg. W większości przypadków zaleca się, aby terapia falą uderzeniową była przeprowadzana w seriach. Dla osiągnięcia najlepszych efektów leczniczych potrzebne jest z reguły wykonanie od 3 do 5 zabiegów, w zależności od rodzaju schorzenia oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Zabiegi są przeprowadzane w kilkudniowych odstępach. Zazwyczaj już jeden zabieg wystarczy, aby pacjenci odczuwali po nim zauważalną poprawę.

Czy każdy może poddać się terapii falą uderzeniową?

Terapia falą uderzeniową posiada bardzo szerokie zastosowanie. Do jej zalet zalicza się doskonałe działanie przeciwbólowe, pobudzanie metabolizmu, odprężanie ciała i wiele innych. Fala uderzeniowa świetnie sprawdza się do niwelowania bólu oraz do wspomagania rehabilitacji wielu schorzeń.

 

Doskonałe efekty za jej pomocą uzyskuje się m. in. w przypadku likwidowania bólów kręgosłupa, zespołu bolesnego barku, zapalenia ścięgien, podwyższonego napięcia mięśniowego, ostrogi piętowej oraz tzw. kolana skoczka. W przypadku wątpliwości, czy dane schorzenie kwalifikuje się do skutecznego i bezpiecznego leczenia falą uderzeniową, warto skonsultować się z doświadczonym fizjoterapeutą.

 

Podobnie, jak większość zabiegów, także terapia falą uderzeniową posiada jednak pewne określone przeciwwskazania, czyli sytuacje, w których nie może zostać przeprowadzona u pacjentów. Zabiegu nie wykonuje się u osób, które w ciągu ostatnich 3 miesięcy przeszły zawał serca, chorują na nowotwór, hemofilię, zakrzepicę oraz osteoporozę w wysokim stopniu zaawansowania. Ponadto, terapia falą uderzeniową w Ortorehasport Kraków nie jest przeprowadza u kobiet w ciąży oraz osób cierpiących na ostre stany zapalne i pourazowe. Nie mogą jej zostać poddane także takie istotne części ludzkiego ciała, jak głowa, rdzeń kręgowy, oczy, nerki, wątroba oraz serce.

 

 

2020-03-19