3 sposoby na rozgrzanie się jesienią

Nie ma nic gorszego niż przeszywający chłód, który towarzyszy nam nawet po przyjściu do mieszkania. Trudno się wtedy ogrzać i jedyne, o czym się myśli, to by zagrzebać się w miękkiej pościeli i spędzić tak cały dzień. Są jednak sposoby na to, by w jak najszybszy sposób skutecznie rozgrzać organizm i podnieść nieco temperaturę swojego ciała.

Herbata dobra na wszystko

Nic tak nie rozgrzewa ekspresowo, jak aromatyczna, ciepła herbata. Wystarczy dodać do niej kilka składników, by od razu poczuć ciepło na całym ciele. Najlepszym pomysłem będzie zaparzenie mocnej, czarnej herbaty, a następnie dodanie do niej imbiru lub korzennych przypraw (goździków i cynamonu) – w tym celu przyda się np. czajnik z zaparzaczem, dostępny w ofercie https://zasmakujradosci.pl. Zamiast cukru, można posłodzić ją za pomocą miodu, a dla dodatkowego odprężenia nie zaszkodzi dolać do herbaty odrobiny rumu.

 

Doskonale rozgrzewa także herbata z dodatkiem malin lub innych owocowych soków. Kolejnym rodzajem herbaty rozgrzewającej jest bawarka, czyli napój z dodatkiem mleka. Najczęściej parzona jest najpierw esencja, a następnie dolewane jest do niej mleko. Dla wielbicieli nieco innych smaków alternatywą dla herbaty będzie kompot z orientalną nutą lub korzenny z dodatkiem śliwek.

 

Rozgrzewające zupy i przyprawy

Ich główną zaletą jest nie tylko rozgrzewanie, ale też wzmacnianie odporności. Zupy i kremy warzywne z powodzeniem podniosą temperaturę ciała w chłodne popołudnia. Warzywa pomogą budować naturalną barierę ochronną przed wirusami, co jest szczególnie istotne jesienią i zimą. Jakie zupy najlepiej rozgrzeją organizm? Przede wszystkim zupa czosnkowa (czosnek to naturalny antybiotyk!), cebulowa oraz tradycyjny rosół. Nie dość, że dzięki nim ekspresowo zrobi się nam cieplej, to dodatkowo wspomagają one pracę układu pokarmowego.

 

Poza zupami świetnie radzą sobie też różnego rodzaju przyprawy – dodanie ich do potraw sprawi, że danie stanie się nie tylko bardziej aromatyczne, ale także rozgrzewające. Zaliczyć do nich można: gorczycę, paprykę, cynamon, goździki, gałkę muszkatołową, kurkumę, kardamon, tymianek, rozmaryn oraz kminek.

 

Odpowiednie nakrycie

Najlepszym dodatkiem do ciepłej herbaty i zupy będzie odpowiedni koc lub pled. Warto postawić na dodatki o wysokiej gramaturze, dzięki czemu będą nieco cięższe, ale za to odpowiednio grube, by ogrzać nas nawet w najchłodniejsze wieczory. Ważne jest także wykończenie – dobrze spojrzeć, w jaki sposób koc został zszyty na końcach, gdyż nieodpowiednie zakończenie może szybko się rozpruć lub wyciągnąć, czego lepiej uniknąć.

 

 

 

 

2018-10-27