Jaskra. Przyczyny, objawy i leczenie

Jaskra jest chorobą społeczną, która obecnie dotyka rzesze ludzi w każdym wieku na całym świecie. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem, ale zdarzają się również przypadki jaskry u dzieci. Nieleczona może prowadzić do ślepoty. Zobaczmy, jakie są przyczyny jaskry, jak może się ona objawiać i jak wygląda jej leczenie.

Jaskra – przyczyny

Zdefiniowanie przyczyn jaskry jest bardzo trudne, gdyż pod hasłem jaskra kryje się wiele różnych chorób, których wspólną cechą jest uszkodzenie nerwy wzrokowego. Jaskry możemy dzielić na pierwotne lub wtórne. Możemy również znaleźć podział g innego kryterium czyli na jaskry otwartego i zamkniętego kąta przesączania.

 

Więcej informacji na: voigtmedica.pl

 

Każdy z tych rodzajów jaskry może być wynikiem innego schorzenia, w związku z czym nie można jednoznacznie wskazać katalogu przyczyn, które mogą doprowadzić do jaskry. Można jedynie powiedzieć, że na pojawienie się jaskry mają wpływ wszystkie schorzenia, które doprowadzają do zwiększenia ciśnienia wewnątrzgałkowego, a w konsekwencji do uszkodzenia nerwu wzrokowego.

 

Istnieją jednak pewne czynniki ryzyka, które mogą przyczynić się do powstania jaskry. Do najważniejszych należą: obciążenie genetyczne, wiek (powyżej 40 roku życia), retinopatia cukrzycowa i podwyższony poziom cholesterolu

 

 

Objawy jaskry

Jaskra jest często chorobą rozwijającą się w ukryciu i nie dającą niemal żadnych objawów. Może rozwijać się latami i z tego powodu często jej wykrycie jest przypadkowe, przy kontroli okulistycznej. Jeśli choroba dotyczy tylko jednego oka, to chory może nawet zupełnie nie zauważać problemów ze wzrokiem. Warto zatem pamiętać o regularnych kontrolach okulistycznych, które pozwolą na wczesne wykrycie jaskry i odpowiednio wczesne wdrożenie leczenia.

 

Zdarzają się jednak również przypadki jaskry nagłej, przy której chory odczuwa silny ból oka, pojawiają się migreny i zauważa się wyraźne pogorszenie widzenia. Mogą się również pojawić wymioty i nudności, które są związane z zamykaniem się kąta przesączania. W przypadku jaskry nagłej, chory może stracić widzenie w ciągu kilku miesięcy.

Leczenie jaskry

Mimo rozwoju medycyny nadal nie ma metody, która w stu procentach pozwalałaby na wyleczenie tej choroby. Wszystkie metody leczenia stosowane są w celu opóźnienia rozwoju choroby i jak najdłuższe zachowanie ostrości widzenia u chorego.

 

W leczeniu jaskry stosuje się farmakoterapię, a także laseroterapię i zabiegi operacyjne. Ich celem jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Zwykle pierwszym krokiem w leczeniu jest farmakoterapia, a następnie laseroterapia. Dopiero w sytuacji, gdy metody te nie przynoszą rezultatów, stosowane jest leczenie chirurgiczne.

 

 

 

2018-10-24