Czym jest szczęście?
Co sprawia, że jesteśmy szczęśliwi? Pieniądze, miłość, podróże? Postanowili to sprawdzić amerykańscy naukowcy. Okazuje się, że o szczęściu decyduje kilka różnych czynników. Jakich?
Zdaniem psychologów, czujemy się szczęśliwi, gdy satysfakcjonujący jest dla nas nie tylko każdy kolejny dzień, ale też gdy odczuwamy ogólne zadowolenie z życia. Naukowcy sobie znaną metodą obliczyli, że wprawdzie różnimy się sposobem postrzegania świata i siebie samych, ale można wskazać pewne prawidłowości w tym, jak odczuwamy szczęście i co ma wpływ na to, że czujemy się szczęśliwi.
Ustalono przede wszystkim, że tzw. czynnik indywidualny oraz rozmaite okoliczności, które mogą negatywnie wpływać na nasz nastrój, mają zaledwie 10 procent wpływu na poczucie szczęścia. Wbrew temu, co się powszechnie sądzi, człowiek ma zadziwiające zdolności przystosowywania się do zmian. W związku z tym nie odgrywają one aż tak dużego znaczenia, gdy analizujemy determinanty szczęścia. Co zatem nimi jest?
Okazuje się, że co najmniej w 50 procentach to zasługa genów… Tak właśnie, rodzimy się szczęśliwi lub nie. Nie znaczy to jednak, że nasz los jest przesądzony. Umiejętność bycia szczęśliwym można bowiem wyćwiczyć. Jak? Właściwie ukierunkowaną myślą, słowem i uczynkiem. Według badaczy, nasze myśli i wynikające z nich zachowania mogą w niemal 40 procentach kontrolować nasze szczęście.
Co z tego wynika? Szczęście to rodzaj zaprogramowanej w umyśle postawy życiowej. Stan permanentny, a nie chwilowy. Nie oznacza jednak, że cały czas będziemy czuć się świetnie. Sens w tym, żeby doświadczyć też goryczy nieprzyjemnych doświadczeń i dzięki temu jeszcze pełniej zasmakować szczęścia.
Jak wypracować własne poczucie szczęścia? Przede wszystkim każdy z nas definiuje je w odmienny sposób. Przykładowo, dla jednych sensem życia, gwarantującym ogólną satysfakcję, będzie praca, dla innych - posiadanie i wychowywanie dzieci. Ważne jednak, by każdego dnia zwracać uwagę na detale, które przynoszą radość: smaki, dźwięki, obrazy.
Warto pielęgnować pozytywne relacje z ludźmi, gromadzić dobre wspomnienia, spędzać czas z przyjaciółmi. Trzeba też wiedzieć, że istotnym składnikiem szczęścia jest odnalezienie swojego miejsca i roli w społeczeństwie. Szczęściem nie jest branie, ale dawanie, pomaganie i dzielenie się. (bp)
2015-01-13