Nie rób tego przed treningiem! Sprawdź, co obniża Twoje możliwości treningowe…

Który to już raz podchodzisz do treningu i okazuje się, że dzisiaj zdecydowanie nie jest „Twój dzień”? Jednego dnia Twoja wydolność fizyczna jest na piątkę, a innym razem nie jesteś w stanie dotrwać nawet do połowy treningu, chociaż obciążenie treningowe nie jest duże. Co się dzieje? Jest to kwestia pogody, która nie sprzyja w danej chwili, zbiera Cię choroba, jesteś zmęczona po pracy, bo szef dał Ci w kość? A może coś Cię tak zdenerwowało, że nie jesteś w stanie w pełni oddać się treningowi, bo myślami jesteś zupełnie gdzie indziej?

Jeśli w ogóle nie bierzesz pod uwagę takiej ewentualności, że sama doprowadzasz do tego, że Twoje możliwości treningowe są tak niskie, możesz mieć nie lada problem. Już teraz sprawdź, co takiego jest możliwą przyczyną Twoich treningowych trudności! Niewykluczone, że to zupełna błahostka i naprawdę niewiele Ci potrzeba, aby ją wyeliminować, a co za tym idzie, ponownie w pełni cieszyć się ćwiczeniami i odczuwać satysfakcję!

 

Złej baletnicy…

Jak głosi stare przysłowie, złej baletnicy przeszkadza rąbek u spódnicy… Jeśli coś Ci nie wychodzi w czasie treningu albo rezygnujesz z niego, zanim jeszcze tak naprawdę zaczniesz, zapewne masz przygotowany cały arsenał wymówek. Być może nawet tych, które wymieniliśmy we wstępie. 

 

Takim sposobem nigdy nie uda Ci się przeprowadzić efektywnego treningu od początku do końca. Musisz stawiać czoła przeciwnościom losu, zaangażować się i rozwiązywać problemy. Zapamiętaj kilka podstawowych zasad dotyczących tego, czego nie robić przed treningiem, a na pewno będzie Ci łatwiej.

 

Nie zapominaj o rozgrzewce!

Rozgrzewka przed treningiem to rzecz absolutnie niezbędna. Nigdy nie powinnaś jej pomijać! Nie musi być długa i intensywna. Wręcz przeciwnie – chodzi o to, abyś spokojnie i stopniowo przygotowała swój organizm na dłuższy wysiłek. Dzięki temu trening będzie bardziej wydajny. Rozgrzewka przed treningiem znacznie zmniejszy też ryzyko kontuzji, takich jak np. urazy stawów, w tym niebezpieczne urazy kolana.

 

Nie najadaj się przed treningiem!

Co jeść przed treningiem? Około 1,5 do nawet 2,5 godziny przed treningiem najlepiej nic. Jeśli najesz się bezpośrednio przed treningiem, możesz mieć niemal całkowitą pewność, że Twoje możliwości treningowe znacznie spadną. Nie dość, że będziesz ociężała, to w dodatku może Cię rozboleć brzuch. Będzie Ci się ciężko trenowało, albo w ogóle zrezygnujesz z ćwiczeń, szukając kolejnych wymówek. Posiłek przed treningiem powinien być lekki i niezbyt obfity, aby nie wywoływał uczucia ciężkości i senności.

Nie korzystaj z sauny przed treningiem!

Sauna ma bardzo wiele zalet i, o ile tylko nie występują u Ciebie żadne przeciwwskazania, bez wątpienia powinnaś z niej korzystać. Nie tylko świetnie relaksuje, ale też pozwala oczyszczać organizm. O wiele lepszym pomysłem będzie jednak skorzystanie z niej po treningu, a nie przed. Niestety, sesja w saunie przed treningiem osłabi Cię i może doprowadzić do tego, że odwodnisz się podczas ćwiczeń.

Nie pij alkoholu przed treningiem!

To oczywiste, że nie powinnaś oddawać się jakiemukolwiek treningowi w czasie, gdy jesteś mocno pod wpływem alkoholu. Będzie to trening nie tylko całkowicie nieefektywny, ale też niebezpieczny. Ponadto jeśli planujesz trenować jutro od samego rana, dzisiaj wieczorem nie pij zbyt wiele, bo nie będziesz miała wiele siły i chęci o poranku, by podjąć aktywność.

 

 

2016-08-10