Skuteczne leczenie zaćmy

Zaćma to stopniowe zmętnienie soczewki oka. Choroba nie atakuje organizmu nagle, tylko rozwija się stopniowo. Pacjent widzi coraz bardziej rozmazany obraz, a kolory stają się dla niego mniej wyraziste. Nieleczone schorzenie może prowadzić do ślepoty. W krajach rozwiniętych zaćma nie stanowi jednak obecnie dużego problemu. Jej symptomy są wyłapywane podczas badań diagnostycznych stosunkowo szybko, a leczenie jest bardzo skuteczne.

Nie tylko u seniora

 

Zaćma, nazywana także kataraktą, może mieć wiele różnorodnych przyczyn. Najczęściej to zaburzenie kojarzy się z chorobami charakterystycznymi dla wieku podeszłego. Jednak dojrzały wiek zaatakowanych schorzeniem oczu wcale nie musi być regułą. Do rozwoju zaćmy może doprowadzić nagły mechaniczny uraz oka, jego stan zapalny, czy przebyte już operację narządu wzroku (na przykład wskutek jaskry). Poza tym, do choroby przyczynia się praca w warunkach szkodliwych dla wzroku, narażenie na radiację lub też długotrwałe stosowanie leków steroidowych.

 

Część lekarzy - w oparciu o cały czas aktualizowane badania różnorodnej genezy zaćmy - twierdzi, że tej popularnej chorobie sprzyja także skłonność do nałogów lub nasze, dziedziczone uwarunkowania genetyczne. Warto jednak pamiętać, że w przypadku osób w podeszłym wieku zaćma powstaje w wyniku naturalnych procesów starzenia się ludzkiego organizmu, czyli procesu na który nie mamy żadnego wpływu. Soczewka traci po latach swoją elastyczność i mętnieje, przez co do oka dociera mniej światła.

 

Leczenie operacyjne

 

Niektóre choroby oka można obecnie korygować mechanicznie, na przykład poprzez odpowiedni dobór soczewek. Niestety, zaćma jest inna. Aby się pozbyć choroby wzroku, niezbędna jest operacja. Podczas przeprowadzanego małoinwazyjnego zabiegu lekarz rozbija, a następnie umiejętnie zbiera z narządu wzroku zmienioną przez chorobę soczewkę. Potem w miejsce usuniętej warstwy oka wprowadza - z pomocą specjalnej do tego zabiegu strzykawki - nową, sztuczną soczewkę.

 

Operacja zaćmy jest nazywana często zabiegiem. Wszystko dlatego, że cały proces trwa zaledwie kilkanaście minut. Bezbolesna ingerencja w oko nie obciąża organizmu, dlatego pacjent może jeszcze tego samego dnia wrócić do domu. Bywa, że u niektórych operowanych osób pojawia się po pewnym czasie zaćma wtórna. Wymaga ona dodatkowej korekty, najczęściej przeprowadzanej laserem.

 

Czy zaćmy można uniknąć?

 

Wiele chorób nękających nasze oczy jest przede wszystkim skutkiem prowadzenia niewłaściwego trybu życia. Godziny spędzone przed rozświetlonym wielobarwnie ekranem telewizora znacznie osłabiają nasz wzrok. Ponadto, popularne unikanie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu - najlepiej w otoczeniu przyrody - również sprawia, że ludzkie oczy nie funkcjonują już tak, jak dawniej. Stąd bierze się ogromna fala krótkowzroczności, której skutki dotyczą coraz większej liczby dzieci oraz osób młodych.

 

Jednak w przypadku zaćmy profilaktyka nie ma aż tak dużego znaczenia. Nie pomoże tak do końca ani zdrowy tryb życia, pilnowana restrykcyjnie właściwa dieta czy stosowane krople do oczu. Co więcej, zaćma u każdego człowieka przebiega nieco inaczej, choć jej negatywne efekty dla zdrowia są bardzo podobne. Najczęściej to popularne schorzenie atakuje zarówno jedno, jak też i drugie oko.

 

Nie zawsze pacjent ma wpływ na choroby, jakie go dotykają. Diagnoza, dotycząca zaćmy to sygnał, że należy się jak najszybciej ustawić w kolejce do małoinwazyjnego zabiegu.

.

 

 

2019-11-05