W jakiej pozycji najlepiej jest spać?

Sen ma znaczenie dla kondycji psychicznej i emocjonalnej organizmu. Jest dla niego tak samo ważny, jak dostarczanie mu powietrza i wody. Czy jednak nasze przyzwyczajenia na pewno sprzyjają dobremu spaniu? Jakie pozycje powinniśmy więc wybrać, a z jakich zrezygnować w czasie odpowiedniego snu?

Powinniśmy się dobrze wysypiać. Nie dbając o jakość snu możemy doprowadzić do zmian psychicznych i somatycznych w obrębie organizmu. Z jakością snu związane jest m.in. odpowiednie, wskazane ułożenie ciała. Jeżeli nie pozbędziemy się złych przyzwyczajeń w czasie snu, to po latach stosowania mogą one wywołać najróżniejsze problemy zdrowotne.

 


Pozycja spania na boku

Leżenie w trakcie snu na prawym boku okazuje się niezbyt dobrzej wpływać na funkcjonowanie naszego ciała. Utrudnia prawidłowe funkcjonowanie organów wewnętrznych, np. żołądek wywołuje wtedy silny ucisk na trzustkę. Jednak spanie na prawym boku jest dla kręgosłupa odpowiednie, bo jest jego najbardziej naturalnym ułożeniem.

 

Spanie na lewej stronie sprzyja prawidłowemu oddychaniu, przepływowi krwi oraz limfy, dzięki czemu następuje oczyszczenie i dotlenienie całego organizmu.

Spanie na boku pomaga w niektórych bólach pleców. Na pewno nie należy spać na tym boku, w którym odczuwamy jakiś ból lub ucisk.

 


Pozycja spania na brzuchu

Spanie na brzuchu obciąża kręgosłup, przez co najszybciej ucierpi kark, który wtedy powinniśmy wygiąć w lewo lub prawo. Nie należy spać na brzuchu jeśli odczuwa się jakieś problemy dotyczące odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa.

 

Na dodatek, wewnętrzne narządy naszego organizmu są ściśnięte, szczególnie w dolnych fragmentach brzucha. Szkodzi to również naszemu układowi oddychania, chociaż górne drogi oddechowe funkcjonują prawidłowo w pozycji na brzuchu. Podczas leżenia na brzuchu płuca mają utrudniony dostęp do powietrza, co potwierdzi wyraziste chrapanie,
 


Pozycja spania na plecach

Spanie na plecach jest rekomendowane przez specjalistów, jako naturalna pozycja snu człowieka. Leżenie na plecach zapewnia najwięcej korzyści kręgosłupowi. Leżąc w czasie snu na plecach pozwalamy naszym wewnętrznym organom na swobodę, nie gnieciemy ich i nie uciskamy, co sprzyja zdrowiu fizycznemu i psychicznemu.

Jeśli odczuwasz ból szyi, to pomoże w takiej sytuacji leżenie na plecach z wyprostowaną szyją. Więcej o zaletach tej pozycji przeczytasz w naszym artykule Zalety i wady spania na plecach.

Spanie na plecach nie jest jednak najlepsze, jeśli cierpisz na bezdech senny. Sprzyja otwartym ustom w trakcie snu i głośnemu chrapaniu.Pozycja embrionalna

Pozycja embrionalna jest przez wielu specjalistów uznawana za najgorszą pozycję ze względu na funkcjonowanie organizmu. Jednocześnie jest to pozycja wygodna, w której śpi prawie połowa ludzkości.

Pozycja embrionalna często bywa odpowiedzialna za skurcze i odrętwienie kończyn.  Podkurczone nogi dają o sobie znać dyskomfortem w stawach kolanowych. Może też powodować ból pleców i skrzywienie kręgosłupa, który jest w trakcie snu niebezpiecznie wygięty. Towarzyszy tej pozycji ucisk wewnętrznych organów ciała. Dwa razy częściej w pozycji embrionalnej śpią kobiety.

 

 

2018-02-21