W jakim wieku laserowa korekcja wzroku?

Laserowa korekcja wzroku jest uważana za bezpieczny zabieg dla dorosłych w każdym wieku. Średni wiek, w którym ludzie decydują się na procedurę laserowej korekcji wzroku, to przedział między 20 a 40 rokiem życia.

Nie istnieje konkretny moment, po którym jest już zbyt późno na operację, ale pewne względy i zalecenia muszą zostać uwzględnione w przypadku starszych pacjentów. Ważne jest, aby jednoznacznie stwierdzić, że oczy są zdrowe, a wada stabilna, co kwalifikuje pacjentado zabiegu korekcyjnej chirurgii oka.


Ile lat trzeba mieć, żeby dokonać laserowej korekcji wzroku

Wiek jest istotnym czynnikiem decydującym o tym, czy przeprowadzić laserową korekcję oczu.
Błędy załamania światła, takie jak krótkowzroczność, mogą nadal ewoluować do połowy lat 20, więc lepiej jest poczekać przynajmniej do tego czasu, aby oczy mogły się rozwijać, dojrzewać i zmieniać.


Laserowa korekcja wzroku polega na zmianie kształtu rogówki w celu skorygowania błędu załamania światła, aby wyostrzyć obrazy skupione na siatkówce za pomocą lasera ekscymerowego. W ten sposób można skorygować zarówno dalekowzroczność i krótkowzroczność, jak i astygmatyzm oraz zniekształconą rogówkę.


Laserowa korekcja wzroku - zalecany wiek


Ponieważ wada wzroku stabilizuje się zazwyczaj po 20 roku życia , a może się ponownie zmienić w wieku 40 lat, typowy przedział wiekowy dla laserowej korekcji wzroku wynosi od 20 do 40 lat. Jest to ogólnie uważane za idealny i zalecany przedział wiekowy.


Po ukończeniu (jak publikuje Krajowy Instytut Oka) 35 roku życia u ludzi może wystąpić prezbiopia, nazywana również "starzejącymi się oczami." Z wiekiem soczewki w oczach twardnieją, a małe mięśnie nie są w stanie skurczyć mniej elastycznych soczewek w celu uzyskania ostrzejszego obrazu, jak to jest możliwe, gdy soczewki są bardziej elastyczne i miękkie w młodszych oczach.


Presbiopia często występuje równocześnie z innymi błędami refrakcji, takimi jak dalekowzroczność, krótkowzroczność i astygmatyzm. Prezbiopia nie może zostać skorygowana laserową korekcją wzroku, ale można wziąć pod uwagę zabieg zwany monowizją.


Monowizja koryguje każde oko oddzielnie. Jedno oko jest korygowane pod kątem krótkowzroczności, a drugie dalekowzroczności. Aby się do tego przyzwyczaić, potrzebny jest okres dostosowawczy. Może to nie być odpowiednie dla wszystkich, ponieważ potrzebny jest czas na adaptację do zmienionych warunków.


Jak dowiedzieć się, kiedy nadszedł idealny czas na laserową korekcję wzroku


Aby mieć pewność, że jest to odpowiedni moment na przeprowadzenie laserowej korekcji wzroku, można skorzystać z poniższego zestawu wytycznych:

  • Oczy powinny być w dobrym stanie zdrowia;
  • Masz co najmniej 18 lat, ale najlepiej więcej niż 20;
  • Nie masz żadnych zmętnień w oczach, nie cierpisz na zaćmę, jaskrę lub nadmierną suchość oczu.


Aby określić swoją kandydaturę na laserową korekcję wzroku porozmawiaj ze swoim okulistą, który będzie w stanie dokładnie stwierdzić, czy jest to dobry czas dla Ciebie i Twoich oczu.


Artykuł we współpracy z blikpol.pl

 

 

2020-01-13