Dlaczego warto odwiedzić dentystę

Wizyta u stomatologa dla większości z nas nie wiąże się z żadnymi przyjemnymi doznaniami, a jest jedynie przykrą koniecznością, pojawiającą się dopiero wtedy, gdy zostajemy przyparci do muru przez przenikliwy ból np. zęba lub dziąsła, który potrafi uprzykrzyć życie, spędzić sen z powiek i sprawić, że dzień będzie koszmarny. Czy nie lepiej i zdecydowanie bardziej komfortowo byłoby tego wszystkiego uniknąć? Oczywiście, że tak, a umożliwią Ci to regularne wizyty u dentysty, który dokona profilaktycznego badania, sprawdzi stan uzębiania i jamy ustnej, a także w razie konieczności opracuje kompleksowy tok leczenia. Nawet jeśli Twoje wspomnienia, związane z dentystą nie są przyjemne, zawsze możesz poszukać innego specjalisty, który swoim profesjonalnym podejściem zatrze złe wspomnienia, a Ty będziesz mógł cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem. Dlaczego warto chodzić do dentysty? Przekonaj się sam!

Profilaktyczne podejście

Na pewno wiele razy słyszałeś o stwierdzeniu, że ,,lepiej zapobiegać niż leczyć". Podobnie ma się sytuacja w związku z wizytami w gabinecie stomatologicznym. Rekomenduje się, aby odwiedzać dentystę co najmniej raz lub dwa w ciągu roku, w celu profilaktycznego sprawdzenia stanu zębów i jamy ustnej. Jeśli problemowa dolegliwość zostanie zdiagnozowania wcześniej, mamy o wiele większe szanse na wyeliminowanie jej, zanim rozprzestrzeni się lub zacznie przybierać na sile, czyniąc spustoszenia  naszej jamy ustnej. Jeśli jednak zaczniemy przekładać wizyty kontrole i zwlekać, możemy ponieść wysoki koszt leczenia, nieprzyjemny ból, choroby dziąseł i próchnicy zębów, ponieważ są one wrażliwe na wiele dolegliwości i chorób. Każdy z nas chce mieć piękny uśmiech, dlatego warto regularnie odwiedzać gabinet stomatologa, który zaopiekuje się nami i w razie takiej potrzeby, wszystko wyjaśni i przeprowadzi przez cały proces leczenia.

 

wizyta u dentysty

 

Nie wstydź się swoich problemów!

Wiele osób, mających poważne problemy z zębami boi się lub wręcz wstydzi stanu swojego uzębienia, dlatego wizyta u dentysty ciągle jest odwlekana, wymyślając coraz mniej wiarygodne wymówki. Dentysta bardzo dobrze zna wszystkie choroby, problemy i dolegliwości z jakimi zmagają się ludzie, dlatego schorzenia Twojej jamy ustnej nie przerażą stomatologa. Jeśli borykasz się z problemem zniszczonych, nierównych, wykrzywionych zębów, a może nie posiadasz już pełnego uzębienia, nie martw się. Istnieje  wiele metod rekonstrukcji, oczyszczania, które warto poznać. Zdrowe i piękne zęby wpływają pozytywnie na samoocenę.

Kilka powodów, które warto zapamiętać

O tym, że warto regularnie (nie tylko raz w roku) decydować się na  odwiedzanie dentysty już pewnie wiesz, ale wiele osób nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń, jakie niesie za sobą bagatelizowanie problemu, oto najczęstsze powody, jakie motywują do wizyty u dentysty.

 

konsultacja dentystyczna

 

Nieświeży oddech

Większości osób zdarza się to sporadycznie, ale istnieje grono ludzi, którzy stale muszą zmagać się z nieprzyjemnym oddechem. Odpowiednio dopasowane przez dentystę  badania, pomogą w dokonaniu diagnozy, a następnie pozwolą podjąć leczenie. Czasem mogą być za to odpowiedzialne bakterie, przebywające  w tylnej stronie języka, ale nie zawsze tak jest, bywa, że przyczyna jest nieco bardziej złożona. Nieprzyjemny oddech może stanowić początek wielu dolegliwości, a halitoza może być wynikiem m.in. paradontozy, zapalenia dziąseł, próchnicy zęba. Nie bez znaczenia również jest kserostomia, odczyn pH jamy ustnej a także niewłaściwe lub niewystarczające utrzymanie jej higieny.

Kamień nazębny i osad

Często wydaje się nam, że regularne szczotkowanie zębów gwarantuje nam ich całkowite oczyszczenie, ale niestety tak nie jest. Uzębienie posiada wiele miejsc i zakamarków, gdzie ani nić dentystyczna ani szczoteczka nie jest w stanie dosięgnąć. W ten sposób zakamuflowane resztki żywności są gniazdem bakterii, które przyczyniają się do tworzenia osadu nazębnego. Jeśli nie dojdzie w odpowiednim czasie do usunięcia osadu, może przeradzać się w kamień nazębny, który powoduje demineralizację szkliwa (traci swoje cenne pierwiastki).

 

Jeśli kamień i osad nazębny nie zostaną usunięty, prowadzić mogą do bolesnego zapalenia dziąseł. Najczęstszym miejscem, gdzie dochodzi do gromadzenia się osadu i kamienia jest połączenie zęba z dziąsłem. Pojawiające się krwawienia i bóle dziąseł należy skonsultować z dentystą.

Niepokojące zmiany w jamie ustnej

Jeśli dostrzegasz zmiany w jamie ustnej, których wcześniej nie było np. grudki, owrzodzenia,  krostki, pęcherze, białe lub czerwone plamy pojawiające się na wewnętrznej stronie policzka, języku, wargach. Zdarza się, że takie symptomy  mogą być początkiem wielu chorób.

 

Każda niepokojąca zmiana powinna zostać skonsultowana w gabinecie dentystycznym, gdyż wcześnie odkryta, pozwala szybciej zareagować i podjąć odpowiednie leczenie.

Uśmiech to wizytówka

Zdrowe i piękne białe zęby to z pewnością pragnienie większości z nas. W badaniach ankietowych pt. ,,Uśmiech a status społeczny", przeprowadzonych przez GUS (maj 20111 - maj 2013) wynika, że aż 60% osób przy poznawaniu kogoś nowego zwraca uwagę na zęby (zaraz po oczach, które uzyskały 80%). Zdrowy i piękny uśmiech wpływa na naszą pewność siebie, a co za tym idzie poprawia nasze relacje zawodowe i prywatne, gdyż jest niewątpliwą oznaką dbania o higienę jamy ustnej. Istnieje wiele zabiegów z jakich możemy skorzystać w celu poprawy stanu i koloru naszych zębów. Nie ma żadnych powodów do obaw, specjalista udzieli Ci kompleksowej pomocy, a ból odejdzie w zapomnienie.

Jak wybrać gabinet?

Wybór adekwatnego gabinetu stomatologicznego przekłada się na komfort wykonywanych zabiegów. Dokonując wyboru należy więc sprawdzić odpowiednio wcześniej opinie o dentyście, któremu chcemy się powierzyć. Podczas wizyty należy zwrócić uwagę na swobodę i sprawność jaka towarzyscy lekarzowi w czasie zabiegów, jego otwartość względem nas. Większość lekarzy opisuje w trakcie zabiegów czynności, jakie podejmuje, aby pacjent czuł się spokojnie. Istotną rolę odgrywa również nowoczesny sprzęt. Jeśli atmosfera w gabinecie jest miła i mamy zaufanie do dentysty, który przeprowadza zabiegi, z pewnością wizyta będzie o wiele bardziej przyjemniejsza, a my możemy odczuwać ulgę.

 

Nie bój się odwiedzić dentystę, dlatego, że obawiasz się jego reakcji na stan Twoich zębów, że zacznie prawić morały dotyczące niepoprawnych zasad higieny. Dentyści są bardzo dobrze przygotowani na takie sytuacje i żaden z profesjonalistów nie będzie czynił złośliwych uwag, a wręcz przeciwnie - postara się zaopiekować Tobą i udzielić fachowej pomocy.

 

Już wiesz, dlaczego warto zdecydować się na wizytę u stomatologa. Nie ma się czego bać, odstaw na bok ewentualny strach i pomyśl o korzyściach, jakie warto wziąć pod uwagę. Stan w jakim są Twoje zęby ma ogromne znaczenie dla Twojego zdrowia i komfortu, dlatego więc nie zwlekaj i zacznij od rutynowej kontroli, podczas której stomatolog opowie Ci co dokładnie wymaga leczenia i dlaczego. Pierwsza wizyta będzie wymagała odwagi, szczególnie gdy odwlekałeś ją w nieskończoność, ale kiedy ponownie ogarnie Cię zwątpienie pomyśl, że Twój olśniewający uśmiech jest na wyciągnięcie ręki.

 

 

2020-02-06