Skąd się bierze lęk o zdrowie?

Paniczne poszukiwanie symptomów poważnej choroby, objawy schorzeń pomimo prawidłowych wyników badań lekarskich, życie w ciągłej obawie o swoje zdrowie. Tak objawia się poważny lęk przed chorobą i śmiercią u osób cierpiących na to zaburzenie natury psychicznej. Skąd ono wynika i jak można się go pozbyć, odzyskując pełnię szczęścia życiowego?

Lęk przed chorobami i śmiercią jakie są jego przyczyny?

Na początku warto powiedzieć jasno, że chorobliwy lęk o własne zdrowie, nie jest tym samym, co świadome dbanie o jego stan poprzez wykonywanie regularnych badań okresowych. Osoby cierpiące na lęk przed chorobą i śmiercią, nie tylko wykonują wszelkie profilaktyczne badania w terminie, ale także pomimo ich prawidłowych wyników, wciąż odczuwają, że mogą cierpieć na zagrażające ich życiu schorzenie. Dlatego też nie wierzą lekarzom, wciąż szukają potwierdzenia swojego zdrowia lub przyczyn występujących objawów. Jednorazowe ukłucie w klatce piersiowej, ból głowy czy zaparcia, na które większość osób nie zwróciłoby uwagi, dla nich są już powodem do wizyty u lekarza i przeprowadzenia serii badań, najczęściej pod kątem śmiertelnych chorób.

 

Duża część stanów lękowych często spowodowana jest przeżytymi doświadczeniami. Bardzo często zdarza się bowiem tak, iż osoby cierpiące na lęk przed chorobą:

  • posiadają w rodzinie osoby poważnie chore,
  • przeżyły śmierć bliskiej osoby, która była spowodowana przebiegiem choroby,
  • doświadczyły w przeszłości poważnej choroby, która wywołała u nich traumę,
  • wychowały się w rodzinie, w której jeden członków był bardzo zaabsorbowany własnym stanem zdrowia,
  • żyły w środowisku, które nie dawało im poczucia bezpieczeństwa,
  • stawiane im były wymagania ponad ich wiek lub możliwości,
  • czuły się odpowiedzialne za uczucia innych członków rodziny,
  • stawiane były w roli opiekunów swoich rodziców lub rodzeństwa

 

Takie doświadczenia sprawiają, że osoby cierpiące na lęk przed chorobami jako naturalną reakcję obronną traktują podchodzenie do swojego stanu zdrowia z dużą ostrożnością. Doszukują się sygnałów płynących z ciała i interpretują je jako objaw śmiertelnej choroby.

Chorobliwy lęk o własne zdrowie - objawy

Lęk przed chorobami i śmiercią często możliwy jest do zdiagnozowania tylko przez osoby postronne, ponieważ osoba dotknięta tym lękiem często nie zdaje sobie sprawy ze swojego problemu i ma poczucie, że jego stan jest ignorowany przez otoczenie. Dlatego też tak ważne jest to, aby jeśli poniższe objawy utrzymują się dłużej niż 3 miesiące postarać się zachęcić osoby borykające się z lękiem o swoje zdrowie do skorzystania z pomocy specjalisty jakim może być psychoterapeuta lub psychiatra. Do tych objawów zalicza się między innymi:

  • błędne interpretowanie normalnych objawów cielesnych,
  • stały lęk o zdrowie, pomimo przeprowadzenia badań lekarskich i ich właściwych wyników,
  • nieustanne informowanie o objawach chorób lub dolegliwościach bólowych,
  • stale poruszany temat zdrowia,
  • interpretowanie przyspieszonego bicia serca, sporadycznego bólu głowy, jako objaw poważnej choroby.

 

Jak leczyć chorobliwy lęk przed chorobą?

Chorobliwy lęk o własne zdrowie, podobnie jak inne stany lękowe wymaga specjalistycznej pomocy, której należy szukać w ośrodkach terapeutycznych. Długotrwały stres przed chorobami może bowiem faktycznie doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia.

 

O to jak wygląda terapia lęku przed chorobami, postawiliśmy zapytać specjalistę z Ośrodka Terapeutyczna PoraDnia.

 

W leczeniu lęku przed chorobami i śmiercią pomocna jest przede wszystkim psychoterapia. W trakcie jej trwania pacjenci uczą się podważać swoje negatywne myśli i zmieniać swoje dotychczasowe nawyki. Dzięki temu możliwe jest stopniowe wyeliminowanie ciągłego kontrolowania ciała w poszukiwaniu zmian chorobowych, szukania informacji i diagnozowania się za pomocą informacji w Internecie. Dodatkowo w trakcie terapii wielu pacjentów zaczyna także odkrywać co jest źródłem tych lęków i konfrontują się z trudnymi, często blokowanymi latami uczuciami. Dopuszczenie i przeżycie tych trudnych emocji, pozwala przeciąć błędne koło w jakim się znaleźli. Uczucia nie są już blokowane i nie manifestują się poprzez symptomy cielesne, które interpretowane są przez klienta jako choroba, tylko są nazywane i doświadczane. Dzięki temu pacjenci odzyskują kontrolę nad swoim życiem i zwiększają swój dobrostan.

Lęk przed chorobą i śmiercią co możesz zrobić sam?

W związku z tym, że lęk przed chorobami kwalifikowany jest w medycynie jak każde inne zaburzenie lękowe, najlepiej więc w celu jego leczenia udać się do specjalisty na terapię indywidualną. W trakcie jej trwania warto jednak dodatkowo zadbać o swój stan psychiczny. W celu można między innymi w momentach kryzysowych skupić się na oddechu, wykonując proste ćwiczenia relaksacyjne. W procesie leczenia lęku przed chorobami istotna jest także samokontrola. Dlatego też najważniejsze jest to, aby stopniowo powstrzymywać się od ciągłego sprawdzania pojawiających się objawów, zwłaszcza w internecie. Sposobem na to może być między innymi zajęcie się czymś innym w momencie kiedy pojawia się uporczywa chęć sprawdzenia swoich dolegliwości. Może być to spacer, sprzątanie mieszkania, rozmowa z kimś bliskim, a nawet korzystanie ze specjalnych piłeczek relaksacyjnych, na które zostanie przeniesiona uwaga.

 

Podsumowując, lęk przed chorobami może doprowadzić do realnych konsekwencji zdrowotnych wynikających z narażenia organizmu na ciągły stres. Dlatego też w przypadku zauważenia u siebie lub bliskiej osoby niepokojących objawów, które mogą oznaczać chorobliwy lęk o własne zdrowie, należy skorzystać z pomocy specjalisty, jakim jest psychoterapeuta, który pomoże uporać się ze stanami lękowymi.

 

 

2020-11-24