Słaba silna wola

Znów obiecałeś sobie rzucić palenie, schudnąć, zabrać się do nauki języków? Który to już raz podejmujesz podobne postanowienie i dlaczego to w ogóle nie działa?

Silna wola jest umiejętnością wyznaczania sobie celów i granic. To rodzaj samokontroli, która ma wyeliminować nasze złe nawyki, a wdrożyć zachowania pożądane. To nic innego jak wewnętrzna dyscyplina, która jeśli działa, czyni nas człowiekiem sukcesu, daje satysfakcję i zadowolenie z realizacji celu.

 

Silna wola jest bowiem tym, co odróżnia ludzi sukcesu od życiowych nieudaczników. Pokazały to badania przeprowadzone na próbie ponad 1 miliona respondentów! 


Co jednak, jeśli nasza dobra wola ulega pokusom gnuśności, lenistwa, łakomstwa itp.? Proste… Wtedy zamiast spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu, zalegamy z paczką chipsów przed telewizorem. Zamiast nasycić głód jakimś pożywnym posiłkiem, zadowalamy się fast-foodem.

 

Wybieramy film, bo nie wymaga takiego skupienia jak książka. W pracy natomiast, przygotowując zaległy raport, tracimy czas, nie mogąc powstrzymać się od sprawdzania prywatnej poczty czy profili znajomych na portalach społecznościowych itp.


Nietrudno zauważyć, że dzisiejszy świat, oddziałujący na nas mnogością bodźców, sprzyja dekoncentracji. Sprawia, że łatwo stracić  z oczu wyznaczony cel. W ten sposób umyka nam to, co leżało u podstaw solennego postanowienia.

 

 

Potwierdzają to również badania opublikowane w Journal of Personality and Social Psychology. Wynika z nich, że brak koncentracji na zadaniu, ułatwia porzucenie pierwotnego planu. Tracąc cel z oczu, ludzie stają się mniej odporni na pokusy.


Jak sobie z tym poradzić? Przede wszystkim nie należy przesadzać z listą postanowień. Zbyt długa może być za dużym obciążeniem. Lepiej realizować zadania krok po kroku, pozwalając, by regularność drobnych wyrzeczeń stała się czymś naturalnym.


Kluczem do wyćwiczenia silnej woli jest systematyczność. Podobno, aby nawyk wszedł nam w krew potrzeba zaledwie 21 dni… Warto zmobilizować się, bo z każdym dniem będzie łatwiej, a zmuszenie się do podjętego zadania  wymagać od nas będzie coraz mniej wysiłku.


Kiedy założony cel jest odległy i wymaga działania długofalowego, warto podzielić je  w czasie na etapy. To pomoże monitorować efekty i cieszyć się z kolejnych osiągnięć na drodze do ostatecznego sukcesu. (bp)

 

 

2015-01-19