Uzależnienie behawioralne. Telefon zaufania 801-889-880

Wiesz, ze już trzy lata udzielane są specjalistyczne informacje pomocowe poprzez telefon zaufania dla osób cierpiących z powodu uzależnień behawioralnych? Uzależnienie od hazardu, pracoholizm, zakupoholizm, a nawet uzależnienie od internetu generują niektórym spośród nas bardzo poważne problemy.

Nowe czasy generują nowe problemy. Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego prowadzi telefon zaufania 801-889-880. Jest on dedykowany ludziom cierpiącym z powodu uzależnień behawioralnych oraz ich osobom bliskim.

Co to jest uzależnienie behawioralne? To cała grupa wszystkich tych uzależnień, które nie są następstwem stosowania substancji psychoaktywnych, czyli alkoholu oraz narkotyków. Do uzależnień behawioralnych zalicza się obecnie uzależnienie od hazardu, uzależnienie od Internetu, kompulsywne objadanie się, pracoholizm, zakupoholizm oraz seksoholizm i uzależnienie od wykonywania ćwiczeń fizycznych.

Uzależnienie to poważne i niebezpieczne zaburzenie zdrowia człowieka. Niestety, może pojawić się na różnych płaszczyznach zachowań, Nawet tych, które należą do normalnego, a czasami podstawowego sposobu postępowania.

Uzależnienie powiązane jest z zespołem mechanizmów obronnych, zniekształcających i blokowanie informacji związanych z nałogiem oraz jego negatywnymi konsekwencjami. Osoba uzależniona czasami przez długie lata nieświadomie wytwarza złudzenia, które skutecznie i niebezpiecznie minimalizują w niej potrzebę do zmiany destrukcyjnych nawyków.

Raport zaprezentowany przez ośrodek badania opinii publicznej CBOS w 2012 dostarczył danych, które przekonują, że uzależnienia behawioralne to narastający problem społeczny.

Według CBOS ponad 50 tysięcy Polaków jest uzależnionych od gier hazardowych, a niemal 200 tysięcy jest narażonych na ryzyko uzależnienia od hazardu.

Jeszcze poważniej wyglądają dane dotyczące Internetu. Niemal 100 000 osób w Polsce uzależnionych od korzystania z Internetu, a ponad 750 tysięcy osób zagrożonych. Specyficzne zaburzenie, jakim jest uzależnienie od Internetu dotyczy głównie ludzi młodych do 34 roku życia.

Do kogo skierowana jest oferta telefonu zaufania 801-889-880? Do tych, którzy mają problem lub też zastanawiają się, czy może ich już dotyczyć problem z uzależnieniami behawioralnymi. Oferta telefonu zaufania skierowana jest też dla bliskich, czyli rodziny, przyjaciół oraz znajomych osób cierpiących na uzależnienie behawioralne.

Telefon 801-889-880 jest codziennie, w dni pracujące oraz w weekendy, w godzinach od 17.00 do 22.00. Koszt połączenia z telefonów stacjonarnych to koszt jednego impulsu, według taryfy operatora. Koszt połączenia z telefonów komórkowych to cena za każdą minutę, zależnie od taryfy operatora.

Konsultacji telefonicznych udzielają doświadczeni specjaliści Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, przeszkoleni w zakresie problematyki uzależnień behawioralnych.
 

 

 

2015-06-01