Woda na tarasie? Spokojnie, mamy Webera

Wilgoć zagraża budowlom nie tylko w sezonie jesienno-zimowym i nie tylko tym położonym w pobliżu dużych zbiorników, czy terenów podmokłych. Wilgoć to także zawartość wody w atmosferze, czyli zagrożenie dla elementów poza obrysem budynku takich jak balkony i tarasy. O ile elewacja każdego domu bywa przynajmniej częściowo zabezpieczona przed przenikaniem wody, o tyle dodatkowe elementy potrafią ujść uwagi podczas planowania prac budowlanych. Jak sobie z tym poradzić?

Można oczywiście zapytać, co się stanie, jeśli odpuścimy sobie tę hydroizolację. No cóż, życie obfituje w niespodzianki oraz sytuacje niemożliwe do przewidzenia, takie jak zalania przez sąsiadów, czy choćby pomysły najmłodszych. Pozwolić przeniknąć wilgoci w głąb dowolnej konstrukcji to pozwolić na procesy korozji biologicznej, groźnej dla stanu każdego obiektu oraz zdrowia przebywających w nim osób. Wystarczy zapytać o to dowolną firmę budowlaną, a specjaliści potwierdzą, że pleśń, grzyby i inwazje insektów są efektem braku hydroizolacji albo nieprawidłowym jej położeniem.


 
Hydroizolacja balkonu – wymiar ogólny


Tak naprawdę znaczenie ma każdy czynnik - typ gruntu, klimat i mikroklimat, upływ czasu oraz położenie budynku, balkonu, lub tarasu, którego z kolei wielkość kształt i konstrukcja wpływają na rodzaj zastosowanej hydroizolacji. W potocznym rozumieniu zabezpieczeniem tarasu, albo balkonu będzie zastosowanie uszczelnienia podpłytkowego, które osadza się na płycie konstrukcyjnej o odpowiednim spadku pozwalającym na odpływ wody. Szczególną uwagę zwraca się na miejsca szczególnie narażone na przenikanie wilgoci, takie jak spoiny i inne miejsca obróbki blacharskiej oraz narożniki, pamiętające że hydroizolacja chroni nie tylko poszczególne elementy, ale cały budynek. To jednak nie wyczerpuje tematu.



Doświadczenie oznacza profesjonalizm


Marka Weber ma swoje przedstawicielstwa w 60 krajach, co oznacza że rozwiązania polecane jako wszechstronne i uniwersalne, zostały wypróbowane w różnych okolicznościach. Ponieważ nowoczesna budowlanka opiera się na działaniach systemowych marka Weber przygotowuje na różne okazje całe grupy produktów dedykowane konkretnym rodzajom prac budowlanych.

 

Co się znajduje w arsenale Webera pod hasłem balkony i tarasy? Jak przystało na markę o światowej renomie całkiem sporo, aczkolwiek ograniczmy się tutaj tylko do najważniejszych rozwiązań. O innych poinformują fachowcy w autoryzowanych punktach sprzedaży, sporo propozycji można też znaleźć dzięki firmowej witrynie www. Warto dodać, że systemy hydroizolacyjne Webera opierają się na produktach niezawodnej od stu lat marki Deitermann.



Najczęściej używane zabezpieczenia


Jeśli chodzi o tarasy o większej powierzchni na uwagę zasługuje na pewno weber.tec Superflex D2. Jest to mikrozaprawa uszczelniająca na bazie cementu, kruszywa oraz specjalnych dodatków. Wiąże się hydraulicznie, a najczęściej jest stosowana przy wtórnych izolacjach budynków, jest więc polecana na okoliczność dobudowywania tarasu do już istniejącego i zabezpieczonego domu, lub budynku. W innych przypadkach fachowcy chętnie korzystają z izolacji weber.tec Superflex 10. Preparat ten w odróznieniu od Superflex D2, który wiąże się hydraulicznie, zastyga za sprawą reakcji chemicznej. Po krótkim czasie od zastosowania staje się odporny na wodę i można go stosować w warunkach zawilgocenia, toteż znajduje zastosowanie nie tylko na balkonach i tarasach, ale także przy fundamentach, na ścianach piwnic i na stropach w podziemnych garaży. Rozwiązanie weber.tec Superflex 10 używa się również przy punktowym i całopowierzchniowym przyklejaniu płyt termoizolacyjnych ze styropianu i styroduru, co oznacza że dzięki marce Weber jednym preparatem można obsłużyć nie tylko sprawy hydroizolacji, lecz i ocieplenia.



Uniwersalność rozwiązań


Wśród zawodowców wyspecjalizowanych wyłącznie w temacie tarasów, balkonów i elewacji, którzy zaopatrują się w przedstawicielstwach Webera popularna jest cementowa szpachlówka do wykonywania uszczelnień powierzchniowych. To weber.tec 933, czyli jedna z metod zabezpieczenia newralgicznych miejsc takich narożniki i spoiny. Obok niej, te same firmy zamawiają często weber.tec 824, czyli elastyczną mikrozaprawę. Uszczelnia się nią balkony i tarasy, a także ściany i posadzki w łazienkach, choć pierwotnie dedykowano ją wykonywaniu hydroizolacji osadzonych w gruncie ścian fundamentowych. Patrząc dalej na paletę propozycji nie sposób przegapić weber.tec 944 – żywicy na bazie poliuretanu, przeznaczonej do iniekcji rys przewodzących wodę, a znajdującej zastosowanie na balkonach budynków z wielkiej płyty. Kupując ją warto zaopatrzyć się także w jej katalizator, czyli środek przyspieszający działanie - weber.tec 944 S
 

>> Poznaj system weber.dry balkon


Hydroizolacja nie tylko na dachu


Przegląd rozwiązań proponowanych przez markę Weber warto opatrzyć uwagą, że opisywane preparaty mają doskonałą przyczepność i długotrwałą elastyczność przez co nie wykruszają się pod wpływem pracy izolowanej konstrukcji. Większość z nich ma szerokie zastosowanie, wykraczające poza ramy jednego tylko typu robót. Przykładem może być bitumiczna masa dekarska weber.tec 911. Stosuje się ją przy naprawach pokryć dachowych, ponieważ zapewnia natychmiastową wodoszczelność i może być stosowana przy złej pogodzie. Pomimo warunków atmosferycznych trwale uszczelnia miejsca przecieków. Nic dziwnego, że korzysta się z niej nie tylko przy remontach dachów, ale też przy wykonywaniu izolacji poziomych na balkonach i tarasach.


 

 

 

2020-05-09