Esperal: kiedy warto zainteresować się wszywką alkoholową?

Zaszycie alkoholowe, czyli popularna wszywka z wykorzystaniem esperalu, weszło niemal do naszej kultury. Od dziesięcioleci pomaga ludziom uzależnionym od alkoholu uporać się z ich nałogiem. Jego potencjał można z powodzeniem wykorzystywać również dziś. Sam zabieg jest w pełni bezpieczny i powinien trwać krócej niż godzinę. W przeciwieństwie do innych metod działa natychmiastowo i wykazuje się bardzo dużą skutecznością w zniechęcaniu od sięgnięcia po kieliszek. Tymczasem to właśnie ten aspekt jest kluczowy w pierwszej fazie walki z nałogiem.

Co to jest zaszycie alkoholowe?

Zaszycie alkoholowe to prosty zabieg, podczas którego pod skórą pacjenta (na pośladku lub pod łopatką) zaszywane są tabletki esperalu. Nad jego zastosowaniem powinny zastanowić się osoby, które nie potrafią same poradzić sobie z uzależnieniem od alkoholu. Wówczas kluczowe znaczenie odgrywa zniechęcenie chorego od dalszego spożywania wyniszczających go napojów. Ten efekt umożliwia wykorzystanie popularnej wszywki. Obecnie zabieg można wykonać w wielu miastach. Zaszycie alkoholowe powinni wykonywać doświadczeni lekarze, tacy jak pracownicy firmy KacDoktor, wszywający esperal w Warszawie i okolicach: https://www.kacdoktor.pl/wszywanie-esperalu.


Co to jest esperal?

Esperal to lek, którego substancją czynną jest disulfiram: organiczny związek chemiczny, który blokuje enzym dehydrogenazy aldehydowej (ADH) i zaburza metabolizm alkoholu w wątrobie. W jego wyniku po spożyciu alkoholu w organizmie wydzielają się duże ilości aldehydu octowego, to z kolei doprowadza do bardzo nasilonych objawów zatrucia, takich jak mdłości, wymioty, wzmożona potliwość czy palpitacje serca. Dzięki temu esperal sprawdza się w terapii awersyjnej, bazującej na zniechęceniu uzależnionego do sięgnięcia po alkohol.


Walka z alkoholizmem

Alkoholizm to poważna choroba, z którą boryka się coraz więcej osób w naszym kręgu kulturowym. Jak wynika z danych PARPA, przeciętny Polak spożywa ok. 10 litrów czystego alkoholu rocznie. Szacuje się jednocześnie, że regularnie alkoholu nadużywa 5 milionów osób, a aż 20% z nich może zachorować na chorobę alkoholową. Niestety uzależnienie niezwykle trudno zwalczyć. Dla wielu nałogowców zaszycie alkoholowe jest jedynym skutecznym sposobem na odzyskanie wolności, dlatego warto o nim pomyśleć jak najszybciej, kiedy tylko uświadomimy sobie istnienie tego problemu.


Najważniejsza jest świadomość

Decyzja o zastosowaniu zaszycia alkoholowego musi być podjęta w pełni świadomie i wynikać z przekonania pacjenta, który chce się poddać zabiegowi. Należy pamiętać o tym, że o ile esperal w żaden sposób nie oddziałuje na osoby trzeźwe, w przypadku sięgnięcia po alkohol może mieć to poważne konsekwencje. Chory musi więc zdawać sobie sprawę z tego, z czym wiąże się zabieg, i być zdeterminowanym, by pożegnać się z nałogiem. Przed nim powinien także podpisać oświadczenie o świadomym korzystaniu z zaszycia alkoholowego.


Najpierw detoks

Przed rozpoczęciem terapii wykorzystującej esperal konieczne będzie poddanie się detoksowi alkoholowemu. Można go przeprowadzić przy wykorzystaniu kroplówki, składającej się z witamin i silnych antyoksydantów. Właściwie dobrana receptura pozwala odpowiednio nawodnić organizm i oczyścić go z toksyn, które akumulują się w nim w okresie nadużywania alkoholu. Jest to także ważne ze względu na bezpieczeństwo całej procedury: jeżeli w krwioobiegu pacjenta będą znajdowały się chociażby śladowe ilości alkoholu, do nieprzyjemnej reakcji organizmu może dojść jeszcze w trakcie jej trwania. Poza tym detoks daje siły na podjęcie walki z chorobą i przekłada się na samopoczucie uzależnionej osoby.

 

 

2020-03-04