Planujesz rodzinne ferie zimowe w górach? Zobacz co będzie Wam potrzebne!

Ferie w górach? Jakież to przewidywalne, popularne i… absolutnie cudowne! Rokrocznie na ferie spędzane w górach wybierają się tysiące polskich rodzin. Jedni z nas chcą zwiedzać oraz podziwiać widoki, a inni zacierają ręce na myśl o jeździe na nartach i na snowboardzie. Coraz częściej zimowi turyści wybierają kierunki zagraniczne: Włochy, Francję, Austrię, Szwajcarię. Zanim Ty wyjedziesz na ferie w górach, sprawdź, jak się do tego przygotować!

Ubezpiecz się, zanim pojedziesz na ferie w górach

„E tam, przecież nic się nie stanie, to tylko weekend/kilka dni/tydzień/…”. Na pewno słyszałeś to zdanie już nie raz. Wypowiadają je szczęśliwcy, którym do tej pory nie przytrafiło się na feriach w górach nic nieprzyjemnego. Auto nie zatrzymało się w połowie jazdy, młodsze dziecko nie złamało na stoku nogi, a starsze nie zabrało się za snowboarding i nie wpadło w początkujących narciarzy, niszcząc ich sprzęt. To, że coś się zdarza rzadko, niestety nie znaczy, że nie zdarza się wcale ani że nie spotka właśnie Ciebie.

 

Przekonaj się, dlaczego ubezpieczenie na narty i snowboard dla całej rodziny jest bardzo ważne, i to bez względu na stopień zaawansowania narciarzy. Zobacz, co powinno obejmować i dlaczego. Czy warto dopłacić kilka złotych i objąć ochroną także bagaż i sprzęt narciarski? Oczywiście, zwłaszcza za granicą, gdzie złapanie złodzieja będzie o wiele trudniejsze niż w Polsce.

Ciepłe ubrania podstawą udanych ferii w górach

A teraz przejdźmy do walizki i kwestii ubrań, jakie warto do niej spakować. Przede wszystkim polecamy odzież termoaktywną, która umożliwi skórze oddychanie. Pot potem – po zejściu ze stoku można wziąć prysznic – ale odparzenia i wysypki z pewnością zmarnują Ci część ferii w górach.

 

Zabierz ubrania nie tyle grube, co trzymające ciepło. Nie potrzebujesz ogromnego wełnianego swetra z modnymi dziurami. Może i będziesz się w nim prezentować efektowanie, ale na stoku zmarzniesz. Zamiast tego wybierz polar. Zapakuj do walizki ciepłe getry, rajtuzy i kalesony.

 

Warto też postawić na termoaktywną bieliznę. Na stopach może znaleźć się kilka warstw skarpet. Nie tylko ogrzeją nogi, ale także usztywnią kostki i zapobiegną skręceniu. Z kolei co do odzieży wierzchniej, tu ważny jest kolor. Im żywszy i lepiej widoczny na stoku, tym lepiej. Wszelkie odblaskowe elementy są na plus.

Co jeszcze zabrać na ferie w górach?

Jednym z elementów niezbędnych podczas wyjazdu na ferie w góry jest apteczka. Jeśli jedziesz za granicę, może się okazać podwójnie ważna. Leki za granicą będą kosztować więcej, ponadto możesz nie znaleźć tych, do których przywykli Twoi bliscy i które działają. Zapakuj tam środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Weź plastry i bandaże. Jeśli jeden z członków rodziny jest przewlekle chory, upewnij się, że ma zapas lekarstw.

 

Jedziecie na ferie w góry samochodem? Mimo iż za granicą obowiązuje Cię tylko to wyposażenie auta, które ustala Kodeks Drogowy w Polsce – czyli gaśnica i odblaskowy trójkąt ostrzegawczy – na wszelki wypadek zabierz też kamizelkę odblaskową. Nie zajmuje wiele miejsca, a w razie wypadku czy awarii lepiej ją mieć i zapobiec nieszczęściu po zmroku lub w warunkach gorszego oświetlenia.

 

 

 

2019-02-03