Wybieramy szklarnię do przydomowego ogródka

Świeże owoce i warzywa, pochodzące z własnego ogródka to samo zdrowie. Na szczęście, w dzisiejszych czasach samodzielna uprawa roślin jest dużo prostsza niż jeszcze 20 lat temu - na rynku mamy nowoczesne rozwiązania, które pomagają uzyskać wolne od nawozów, hormonów i toksycznych ulepszaczy żywność. Są to przede wszystkim dobrej jakości szklarnie ogrodnicze: szczelne, wygodne w codziennym użytku, wyposażone w profesjonalne akcesoria. Poniżej podpowiadamy, jak wybrać nowoczesny, w miarę tani i funkcjonalny model szklarni ogrodowej.

Szklarnia: przyścienna czy wolnostojąca?

Szklarnie przyścienne to rozwiązania przeznaczone do ogrodów o specyficznych wymiarach - pozwalają zaoszczędzić miejsce i są mniej wymagające niż szklarnie wolnostojące. Jednospadowy dach, w który są wyposażone, zabezpiecza przed przemakaniem elewację budynku, do którego przylegają. Szklarnia przyścienna powinna zostać zlokalizowana po tej stronie budynku, która jest maksymalnie nasłoneczniona. Jeśli zdecydujemy się na model wolnostojący, powinniśmy unikać lokowania go na wolnym, nieosłoniętym od wiatru terenie. 

 

Fot. Przyścienna szklarnia ogrodowa z zaokrąglonymi krawędziami. Cena: 3700 zł. Fot. Ogrodosfera

Z jakiego materiału powinna być dobra szklarnia ogrodowa?

Szukając dobrej szklarni, skupmy się szczególnie  na materiałach. Typowa szklarnia ma stelaż zbudowany z drewna, a jej pokrycie jest szklane. Nie jest to jednak najszczęśliwsze zestawienie. O ile drewno nadaje uroku każdej tego typu konstrukcji, to jednak jest bardzo niewdzięczne w eksploatacji. Szybko ulega degradacji, co powoduje, że inwestycja w model drewniano-szklany jest nie tylko nieekonomiczny, ale też stwarzający zagrożenie dla użytkowników. Nagłe załamane się szklarni i tłuczenie szkła doprowadza niejednokrotnie do wypadków w gospodarstwach domowych. Zdecydowanie bardziej funkcjonalne są stelaże z aluminium i metalu. 

 

Szklarnia z aluminiową konstrukcją, z wypełnieniem z paneli poliwęglanowych.

Cena: 2789 zł. (fot. Ogrodosfera)

 

Szklarnia ogrodowa o powierzchni prawie 9 m²,

wyposażona w podwójne drzwi i 2 uchylne okna dachowe.

Zbudowana na stelażu z aluminium,

wyposażona w przezroczyste panele z tworzywa sztucznego: poliwęglanu komorowego. Cena: 3099 zł

 

Szklarnia z konstrukcją ze stali powinna być zabezpieczona przed korozją. Dotyczy to szczególnie podstawy, która ma bezpośrednią łączność z podłożem. Jeśli natomiast chodzi o ściany i zadaszenie szklarni, warto zastanowić się nad poliwęglanem. Jest to tworzywo sztuczne, które przepuszcza światło, blokując jednocześnie przepuszczanie długich fal UV, które przenikając do struktury liści, uszkadzają je i skracają znacznie ich żywotność. Tej właściwości nie ma szkło. Dodatkową zaletą poliwęglanu jest jego wyjątkowa niska waga - szklarnie z poliwęglanu są kilkukrotnie lżejsze od szklarni ze szkła, co jest istotne podczas składania konstrukcji w całość, jak i podczas 

 

Szklarnia przydomowa o powierzchni niecałych 10 m² , wykonana ze szkła i aluminium.

Wyposażona jest w uchylne okna dachowe oraz przesuwne drzwi.

Cena: 3590 zł. Fot. Ogrodosfera

 

Szklarnia z szerokim wejściem (dwuczęściowe drzwi przesuwne).

Dach konstrukcji wyposażony jest w 4 okna dachowe (otwierane).

Szklarnia zbudowana jest ze szkła - panele o grubości 3 mm.

Zaokrąglone elementy ścianek, znacząco podnoszące estetykę szklarni,

skonstruowano przy użyciu płyt akrylowych.

Cena: 5390 zł. Fot. Ogrodosfera

 

Jaka wielkość szklarni będzie najlepsza?

Średnio ocenia się, że szklarnia o wielkości 4 m² spełni potrzeby standardowej rodziny. Można w niej rozwinąć w miarę różnorodne uprawy i osiągnąć zadowalająca wydajność. Powierzchnie upraw zawsze też można zwiększać stosując półki i regały ogrodowe oraz kosze przytwierdzane do sufitu, w których można umieścić doniczki. Równie ważna jak powierzchnia użytkowa szklarni, jest jej wysokość: ta nie powinna być nigdy mniejsza niż 1,8 w najniższym miejscu. 

 

Optymalna szklarnia przydomowa powinna mieć min. 4 m² powierzchni. 

Na zdjęciu powyżej: model o wymiarach: 1,93  x 2,57 m.

Pokrycie ze szkła o grubości 3 mm, stelaż: aluminium.

Podstawa: stalowa. Cena: 2790 zł Jest to szklarnia z poliwęglanu (więcej: sklep)

 

Przygotowanie podłoża

Wybór odpowiedniej szklarni, a następnie skonstruowanie jej w ogrodzie tak, aby stała stabilnie w każdych warunkach pogodowych to dopiero połowa sukcesu. Równie ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Gleba powinna być dobrze spulchniona, odżywiona, a teren wyrównany. W tym celu warto przekopać ziemię (wystarczy zwykły szpadel i kilka kwadransów wolnego czasu), a następnie rozsypać na jej powierzchni nawóz i ponownie przekopać. Wybór konkretnego nawozu to sprawa indywidualna: w sklepach znajdziemy bardzo skuteczne i coraz mniej toksyczne środki ulepszające glebę. Przeciwnicy jakichkolwiek ulepszaczy wytwarzanych syntetycznie mogą posłużyć się nawozem zwierzęcym, lub wyprodukowanym samodzielnie w kompostowniku.

 

W tej szklarni postawiono na uprawy doniczkowe.

Mimo to, na podłożu usypano podłoże przyjazne uprawom.

Na zdjęciu widzimy szklarnię ogrodową o wymiarach 2,44 x 4,87 m.

Konstrukcja wykonana z aluminium.

Pokrycie z przezroczystych paneli poliwęglanowych. Cena: 5799 zł. Fot. Ogrodosfera


 

Akcesoria do szklarni

Gdy wszystko jest już gotowe, należy zabrać się do urządzania wnętrza szklarni. Przydatne będą półki i regały ogrodowe (najlepiej te wykonane z materiałów nierdzewnych - w sklepach znajdziemy wzmacniane, aluminiowe meble stelażowe do szklarni). Można je ustawić na ziemi (to rozwiązanie raczej dla osób, które rezygnują z wysiewania roślin w gruncie) lub zawiesić na ściankach.

 

Konieczne jest też zadbanie o to, aby rośliny pienne miały się na czym zaczepić. Nowoczesne szklarnie są produkowane w taki sposób, aby w ich wyższych partiach można było wygodnie zawiesić haczyki do podwieszania roślin. Takie haczyki mogą służyć do podczepiania sznurków na całej powierzchni górnej partii szklarni.

 

Haczyki do podwieszania sznurków, na których mogą opierać się rośliny pienne.

Fot. Ogrodosfera


Inne przydatne akcesoria to higrometr oraz rozmaite termometry: do mierzenia temperatury powietrza i gleby. Gdy temperatura wewnątrz szklarni podniesie się do niepożądanego poziomu, a nam zależy na nieznacznym i stopniowym jej obniżaniu, wówczas przydatne będą okna żaluzjowe.

 

 

Fot. Okna żaluzjowe do szklarni, fot. Ogrodosfera


Natomiast sterowanie stopniem nasłonecznienia jest możliwe dzięki zastosowaniu siatek zacieniających. Są to specjalne płachty perforowanego materiału, o przepuszczalności światła zwykle na poziomie 30%.

 

Siatka ograniczająca nadmierne nasłonecznienie wnętrza szklarni. Fot. Ogrodosfera


W najbardziej dogodnej wersji, możemy zdecydować się na szklarnie wyposażane w zintegrowane systemy modyfikujące poziom wilgotności, temperatury i nasłonecznienia, w zależności od tego, jakie warunki panują na zewnątrz.

 

 

 

2017-10-18